Continental v Brandýse otevírá zkušební laboratoře externím zájemcům
Společnost Continental v Brandýse nad Labem, která vyrábí elektroniku pro přední světové automobilky, modernizovala a rozšířila své laboratoře pro testování produktů a jejich komponentů.
Vzniklo tak rozsáhlé špičkově vybavené pracoviště, jehož kapacita umožňuje využití i ze strany externích zájemců. V brandýských laboratořích tak mohou testovat výrobky a materiály firmy z autoprůmyslu, strojírenství, elektrotechniky, optiky, ale třeba i maloobchodu.
V Continentalu investovali do nákupu řady nových zařízení a nyní disponují třemi laboratořemi: měrovou, kalibrační a zkušební. „V té zkušební nabízíme externím zájemcům devět různých typů zkoušek, které lze využít pro vývoj a schvalování nových produktů,“říká Ladislav Herc, manažer laboratoří v brandýském závodě. Pracoviště má certifikaci IATF16949, ale není akreditováno podle standardu IEC17025.
Některá ze zařízení jsou v Česku poměrně unikátní. Vedle teplotních zkoušek jsou k dispozici vibrační zkoušky, měření barvy a jasu, rentgenová analýza, analýza technické čistoty, materiálová analýza a další.
V Česku je podobně kvalitně vybavených laboratoří a vyškoleného personálu obecně nedostatek. V Continentalu zajišťuje zkoušky dvacítka zaměstnanců, kteří obsluhují celkem dvě stovky zařízení. Slouží převážně interním potřebám, ale řeší i poptávky ze zahraničních závodů Continentalu.
„Možnosti využití pro externí zadavatele jsou skutečně pestré. Díky naší výrobě jsme skvěle vybavení na zkoušky displejů všeho druhu, ale můžeme testovat třeba i různé obaly a simulovat například to, co s nimi udělá přeprava letadlem,“dodává Ladislav Herc.
Continental Automotive Czech Republic v Brandýse nad Labem vyrábí autorádia, multimediální systémy a jejich přední displeje, palubní přístroje, ovládací panely klimatizací, telematiku, eCall systémy a také řídící jednotky palivových systémů. Mezi zákazníky firmy patří největší světové automobilky, takže s jejími výrobky se můžete setkat ve značkách jako VW, PSA, Daimler, Renault, Fiat, Toyota a řadě dalších.
Služby zkušební laboratoře Continental Automotive Czech Republic Brandýs nad Labem:
- Zkoušky odolnosti proti změnám klimatu
- Vibrační zkoušky
- Zkoušky světlostálosti (odolnost barev vůči slunečnímu světlu)
- Měření barvy
- Měření jasu
- X-ray analýza
- Iontová kontaminace
- Technická čistota
- Materiálová analýza
O společnosti Continental
Německá společnost Continental byla založena v roce 1871 a ve svém tehdejším výrobním závodě v Hanoveru vyráběla produkty z pryže, pogumované látky a gumové pláště pro kola kočárů a jízdních kol. Gumárenská výroba pro automobilový a později i těžký průmysl na dlouhou dobu vévodila výrobkovému portfoliu společnosti. Změna nastala až v 90. letech 20. století, kdy Continental rozšířil svou obchodní strategii a díky několika akvizicím se postupně stal komplexním dodavatelem pro automobilový průmysl. V současné době patří Continental se svými více než 245 000 zaměstnanci v 60 zemích světa mezi pět největších dodavatelů světových automobilek.
Continental v České republice
Dokladem přechodu od pryžových výrobků ke komplexním dodávkám pro automobilový průmysl je i výrobkové portfolio závodů Continental v České republice. Výrobu pneumatik najdete pouze v Otrokovicích, v ostatních 7 závodech patřících do skupin Continental Automotive a Contitech je produkce velmi různorodá. Adršpach se specializuje na ostřikovací systémy, v Brandýse nad Labem a ve Frenštátě pod Radhoštěm se vyrábí elektronika. Specialitou Jičína jsou brzdové systémy, Trutnov dodává vysokotlaká čerpadla a aktuátory. Závod Contitech v Ostravě vyrábí hadice pro automobilový průmysl, pobočka v Horšovském Týně se specializuje na formy a kontejnery pro výrobu pneumatik a elektrické termonože pro zpracování umělých hmot a gumy.
Continental má v ČR několik R&D týmů a vývojových center. Většina z nich sídlí ve stejných lokalitách jako výrobní závody, jedinou výjimkou je vývojové centrum pro senzory působící v Ostravě. Geografická působnost českých vývojářů je však mnohem širší – podílejí se na mezinárodních projektech a jimi navržené výrobky se poté vyrábějí v závodech Continental po celém světě.
Continental v Brandýse nad Labem
Kořeny brandýského závodu Continental sahají až ke státnímu podniku PAL Kbely. V roce 1998 se vývoj a výroba z původních pražských prostor přesunuly do nově postavené budovy v Brandýse nad Labem. Po velkém požáru v roce 2001 byly výrobní haly dále rozšířeny, i přesto však po několika letech přestala kapacita ploch dostačovat a bylo rozhodnuto o výstavbě druhého brandýského areálu. Ten byl slavnostně otevřen v srpnu 2008.