Centrální bankéři reagují na koronavirovou krizi


Koronavirová krize bude mít značný dopad na správu devizových rezerv v následujících 12 měsících od správy aktiv po řízení rizika. To je jedním z hlavních zjištění celosvětového průzkumu mezi centrálními bankéři.


Sdílejte:

73% z nich tvrdí, že koronavirus ovlivní jejich krátkodobou správu aktiv, 63 % jejich ochotu podstupovat riziko, 58% pravidla pro práci s rizikem a u 55ovlivní dlouhodobou správu aktiv. 

Největší výzvou byla pro správce devizových rezerv snížená likvidita na trzích společně se snížením úrovně rezerv u jejich menších držitelů. 

Výsledky průzkumu tvoří první kapitolu v knize HSBC Reserve Management Trends 2020, kterou vydávají 17.června 2020 Central Banking Publications pro HSBC. Jedná se o šestnáctý vřadě ročních průzkumů v oblasti správy devizových rezerv centrálních bank. Průzkum byl proveden mezi únorem a dubnem 2020. Průzkumu se zúčastnilo celkem 74centrálních bankéřů odpovědných za devizové rezervy ve výši 6,3bilionu dolarů. 

Vysvědčení pro euro 

Centrální bankéři se ve většině shodnou, že se euru jako rezervní měně za prvních 20 let jeho existence nedařilo. To si myslí 88% dotázaných. Jako hlavní důvody vidí nedostatečnou politickou koordinaci a negativní sazby.  

Návrat kvyšším kladným výnosům by podle jejich názoru měl největší dopad na přitažlivost eura jako rezervní měny. Průzkum také zahrnuje názory centrálních bankéřů na výhled pro jednotlivé druhy aktiv a měny rozvíjejících se zemí. 

„Průzkum odhalil, že koronavirová krize bude mít výrazný dopad na správu devizových rezerv. Poukazuje na změny ve správě aktiv spolu s přehodnocením ochoty podstupovat rizikovytváření rizikových modelů a pro některé i mírou přiměřenosti rezerv. Respondenti též jasně dali najevo, že záporné výnosy představují významnou překážkou pro to, aby bylo euro populárnější rezervní měnou, okomentoval průzkum Bernard Altschuler, ředitel oddělení centrálních bank a správců devizových rezerv pro region střední a východní Evropy vHSBC. 

______________________________________________________________________________

Kontakt pro média: 

Dominik Ježek+420-724-652-308dominik.jezek@havaspr.com 

Skupina HSBC 

HSBC Holdings plc, mateřská společnost skupiny HSBC Group, má sídlo v Londýně. poskytuje své služby zákazníkům po celém světě s pobočkami v64zemích a teritoriích v těchto geografických regionech: Evropa, Asie, Severní Amerika, Latinská Amerika, Střední východ a severní Afrika. S aktivy ve výši 2918miliard USD k 31.březnu 2020 je HSBC jednou z největších bankovních a finančních institucí na světě. 


Sdílejte:

Kontakty


Dominik Ježek
dominik.jezek@havaspr.com
+420 724 652 308

Kontaktujte nás


Chcete poptat naše služby nebo zjistit více informací?

Kontaktujte nás

Talent


Vzlétněte s námi na Letné!
verimsi@havas.cz


Zadejte např. "Havas Prague" a hledejte ve výsledcích.
Stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání