Drony: od hračky po nástroj
To, co bylo kdysi považováno za experiment budoucnosti zasilatelských služeb, se nyní díky covidu stalo poměrně běžnou záležitostí.
Na začátku dubna 2019 spustila společnost Project Wing, vlastněná společností Alphabet a specializující se na vývoj doručovacích služeb pomocí dronů, vůbec první komerční doručovací službu v severní Canbeře v Austrálii. Svým zákazníkům dováží čerstvé potraviny, léky a horkou kávu z několika místních podniků. Aplikace Wing umožňuje nakupujícím objednávat a přijímat dodávky během 30 minut.
Po úspěšném testování v Austrálii byla aplikace Wing spuštěna i ve Spojených státech; Federální letecká správa Wing Aviation od společnosti Alphabet certifikovala a ta nyní může operovat jako běžná letecká společnost. To znamená, že může zahájit komerční službu: zasílání zboží z místních podniků do domácností ve Spojených státech.
Prozatím bude společnost působit v Blacksburgu ve Virginii a bude dodávat zásilky o hmotnosti do 1,5 kilogramu pomocí svého 5,5 kilogramu těžkého dronu. Vývojem těchto doručovacích dronů se Alphabet snaží vyvinout systém maloobchodní rozesílky, který propojí zákazníky s místními obchodníky, a postavit Alphabet do přímé konkurence s bezpilotní doručovací službou Amazon Prime Air.
Klasické zmrzlinářské vozy se vytrácejí
Kdo z nás nikdy s radostí nesledoval na ulici zaparkované zmrzlinářské auto? Brzy může být zmrzlina dovážena drony, a to díky partnerství mezi Unileverem (mateřskou společností Ben & Jerry’s) a start-upem Terra Drone Europe.
Obě společnosti testují doručování pomocí dronů v New Yorku. Tisková zpráva uvádí, že společnosti připravují logistickou službu, která dodá produkty rychleji a více zákazníkům.
S prvním komerčním zasilatelstvím pomocí dronů, které zahájilo činnost v Austrálii a v některých oblastech Spojených států se předpokládá, že předpisy týkající se budoucích letů dronů budou flexibilnější.
Závod o vývoj doručovacích dronů už je v plném proudu, přičemž společnosti Amazon, Uber, Google a mnoho dalších menších technologických start-upů jsou připraveny ke startu. Budoucnost bude do značné míry záviset na tom, jak rychle bude možné nastavit právní předpisy, které dosud ve většině zemí po celém světě chybí. Amazon je po UPS a Alphabet’s Wing první společností, která obdržela certifikaci FAA. Federální letecký úřad USA označil společnost za „leteckého dopravce“, což je pro Amazon prvním krokem k zahájení testování komerčních letů dronů schopných doručovat zásilky.
Jeff Bezos mluví o dodávkách pomocí dronů už od roku 2013 a jeho vize by se mohla konečně realizovat. Společnost bude muset agentuře předložit důkazy o bezpečnosti svých strojů.
Vzrůst bezobslužného doručování
V době, kdy je celá Čína prakticky uzavřena, aby se zabránilo dalšímu šíření koronaviru, používá společnost JD.com drony k doručování zboží zákazníkům v Číně.
Kromě mobilizace zdrojů k poskytování okamžité podpory v boji proti koronaviru spouští společnost dodávky prostřednictvím robotů a dronů pomocí své technologie AI, která usnadňuje doručování na „poslední míli“. Společnost JD.com již v minulosti užívala samořídící vozidla k zasílání zboží do nemocnice ve Wu-chanu. Doručování drony je součástí iniciativ JD.com k zajištění včasných a bezpečných zásilek během tohoto kritického období.
Na druhé straně planety ve Spojených státech se drony společnosti Wing od Googlu používají k doručování základních produktů, jako je toaletní papír, dětské potřeby a léky, obyvatelům Virginie. Wing spolupracuje s FedExem a Walgreens na dodávání domácích potřeb a přidal také produkty z místní pekárny a kavárny, aby rozšířil nabídku během pandemie.