Češi jsou v oblasti zdraví mimořádně nedůvěřiví


Dvě třetiny lidí na planetě tvrdí, že pandemie covid-19 zvýšila jejich povědomí o bakteriích a nečistotě. To je jeden z mnoha závěrů globální studie Havasu na téma zdraví a hygiena po covidu. Zúčastnilo se jí přes patnáct tisíc lidí z 31 zemí včetně Česka. A my jsme se podívali zblízka právě na názory českých respondentů.


Sdílejte:

Ty se v hlavních trendech neliší od jiných zemí. Podobně jako v USA, Brazílii nebo Německu i Češi jsou teď v oblasti hygieny a prevence velmi obezřetní. Na druhou stranu značná část populace považuje obavy za přehnané. Aktuálně lidé předpokládají, že co se týká sociálních kontaktů, své chování v řadě ohledů změní.

Jedním z hlavních dilemat při zvládání pandemie byla na celém světě otázka, zda má mít záchrana lidských životů přednost i na úkor obrovských ekonomických ztrát. Podle názoru 40 % českých respondentů pandemie ukázala, že místní političtí lídři upřednostňují ekonomiku před zdravím, zbývajících 60 % to vidí opačně.

Další dilema, tentokrát týkající se našeho dnešního životního stylu: Nezačali jsme být příliš posedlí čistotou? S tím souhlasí 46 % lidí, 54 % tvrdí, že hygiena je nezbytná pro osobní zdraví.


Úzkost z hygieny?

Zvýšená ostražitost v oblasti hygieny bude mít nejspíš zásadní dopady na společenské interakce. Třetina Čechů souhlasí (zvolili odpověď „ano“ nebo „spíše ano“) s tvrzením, že lidé budou dávat přednost hygieně před navazováním sociálních vazeb. Čtvrtina pak souhlasí s tím, že se lidé budou vyhýbat společenským akcím i po pandemii. A dvě třetiny si myslí, že dodržování velmi striktních hygienických pravidel nás připravuje o „koření života“, jako jsou třeba doteky nebo líbání.

Vznikla nová forma úzkosti, a to z hygieny? S tím souhlasí 41 % lidí. Více než třetina se plánuje vyhýbat přeplněným místům a také se bude cítit víc znepokojeně v blízkosti kašlajících lidí v uzavřených prostorech. Co se ale týká touhy vědět, jestli lidi, které potkám, jsou naočkovaní proti covidu-19, není nijak velká – rádo by to vědělo 16 % lidí.


Opatrnost kam se podíváš

Až bude po pandemii, spousta lidí plánuje zůstat opatrnější. Ale nikdy jich není většina, co s nabídnutým tvrzením souhlasí. Posuďte sami:

  • 18 % bude méně vyjadřovat náklonost svým kolegům a známým (méně objímání a vítacích polibků)
  • 14 % bude méně společensky kontaktní (např. nebudou podávat ruce)
  • 35 % nebude jíst „family style“ jídla v restauracích (tj. jídla uprostřed stolu, každý si nabírá, co chce)
  • 16 % uvidí v každém povrchu, kterého se dotknou, potenciální nebezpečí
  • 35 % bude opatrnějších v interakcích s lidmi, které neznají (např. rande, večírky)
  • 18 % bude preferovat produkty, které jsou balené/chráněné, před nezabalenými produkty
  • 38 % bude dávat větší pozor na čistotu ochodů, restaurací, hromadné dopravy atd.
  • 35 % nezvolilo ani jednu z těchto možností

Nedůvěřiví Češi

Výzkum také ukázal na extrémně nízkou důvěru Čechů ve vládu, mainstreamové zpravodajství nebo farmaceutické firmy. Je zřejmé, že tyto organizace musí zapracovat na své důvěryhodnosti, pokud chtějí dál účinně oslovovat své publikum.

Když jde o zdraví, nejvíce Češi důvěřují a spoléhají na své lékaře (56 %). Za nimi je značná propast. Následují známí odborníci (12 %), rodina a přátelé (11 %) a weby se zdravotnickou tematikou (7 %). Naprosto nepatrnou důvěru mají skupiny na sociálních sítích se zdravotnickou tematikou, farmaceutické firmy, vládní doporučení a zpravodajství (všichni 2 %). Žádnou z těchto možností nezvolilo 8 % respondentů.

Velmi podobné je to v otázce očkování proti covid-19, i zde nejvíc lidí věří svému lékaři (38 %) a známým odborníkům (13 %), ostatní možnosti získaly minimální podíl.

Na dotaz „Máte důvěru ve vakcíny proti covid-19?“ odpovědělo kladně 45 % Čechů. Zbývajících 55 % ji nemá. To je největší nedůvěra ze všech zkoumaných zemí.

Při podrobnějším zkoumání se ukázalo, že 80 % se obává, že proces vývoje vakcín byl uspěchaný a později se objeví následky. Dále 38 % nevěří lídrům a institucím, kteří vakcínu propagují a 21 % nevěří, že farmaceutické firmy budou striktně dodržovat bezpečnostní procedury. Patnáct procent lidí obecně nevěří vakcínám a pět procent má jiné důvody.

Zajímají-li vás detaily nebo další data vyplývající z průzkumu, napište nám na havasprague@havas.com a my se o ně s vámi rádi podělíme.


Sdílejte:
Meaningful Difference

Budoucnost e-commerce

Prosumer report
Meaningful Difference

Vyřeší technologické společnosti světové problémy?

Prosumer report
Meaningful Difference

Češi jsou v oblasti zdraví mimořádně nedůvěřiví

Prosumer report
Meaningful Difference

Budoucnost stárnutí

Prosumer report
Meaningful Difference

Havas podpořil podnikavé studenty

Meaningful Difference

Jakou roli hraje sport v našich životech?

Prosumer report

Zadejte např. "Havas Prague" a hledejte ve výsledcích.
Stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání