Vyřeší technologické společnosti světové problémy?


Budoucnost bez technologií? Zapomeňte na to. Ale i když jsme se nechali zotročit digitálními technologiemi, stále více si všímáme, jakou za to platíme osobní a společenskou cenu. Toto je pouze jedno z mnoha zásadních zjištění z nejnovějšího průzkumu budoucích trendů v oblasti technologií.


Sdílejte:

Big Tech společnosti – jako jsou Facebook, Amazon, Apple, Alibaba a Google a jim podobní giganti působící po celém světě – čelily v posledních letech rostoucí kritice. Tyto společnosti byly obviněny z vyhýbání se placení daní, špatného zacházení se zaměstnanci, narušování soukromí uživatelů a bezpečnosti dat, šíření dezinformací a z rozdělování společnosti. Ať už vědomě, či ne, podle mnohých nesou vinu na mnoha hrozných událostech, které svět v poslední době zažil – od teroristických útoků na mešity po povstání 6. ledna v Kapitolu USA.

Naše studie zkoumá, zda to, co jsme všichni viděli v médiích, skutečně odráželo názory a obavy spotřebitelů. A zjištění je překvapivé. Žádné hromadné odsouzení se konat nebude. Obecně se zdá, že spotřebitelé nejsou ochotni hnát „Big Tech“ k odpovědnosti. Naopak, 92 % dotazovaných prozumentů věří, že technologie mohou vyřešit velkou část nejnaléhavějších světových problémů. A dokonce 7 z 10 dotazovaných uvedlo, že jejich názor na velké technologické společnosti se zlepšil díky opatřením, která podnikly během pandemie.

Nejzajímavější zjištění je, že i když jsou technologie považovány v mnoha směrech za sílu dobra, neznamená to, že Big Tech budou mít volnou ruku: stále více lidí se domnívá, že tito giganti získali příliš mnoho moci – tvrdí to 78 % prozumentů. V důsledku toho spotřebitelé očekávají, že budou fungovat zodpovědně a v zájmu veřejného blaha. V době, kdy některé vlády zakolísaly, se Big Tech objevily jako hlas rozumu a zdroj praktických informací.


„92 % globálně dotazovaných prozumentů věří, že technologie mohou vyřešit velkou část nejnaléhavějších světových problémů.“

Aby si technologické společnosti udržely podporu veřejnosti, musí budovat cestu k dobru tím, že budou:

  • Přístupnější: 56 % prozumentů chce vidět více žen v technologickém průmyslu, kterému dominují muži, „protože lepší vyváženost pohlaví může pomoci předcházet digitálním předsudkům“. Ale nejsou to jen ženy, které jsou vyloučeny. S tím, jak se svět stále více digitalizuje, se většina prozumentů obává o ty, kdo zůstanou pozadu – jmenovitě senioři (obavy o ně vyjádřilo 72 % prozumentů), chudí (68 %) a lidé s fyzickými nebo mentálními rozdíly (54 %).
  • Transparentnější: Obavy z hackerských útoků a digitální bezpečnosti stále nabývají na síle. Téměř 8 z 10 prozumentů se obává, že hackeři „ukradnou a zneužijí“ jejich data, zatímco 53 % se obává neustálého sledování ze strany společností Apple, Google, Amazon a dalších, které pozvali do svých domovů a životů. V důsledku toho 88 % prozumentů chce, aby „technologické společnosti nabízely návody, jak si chránit soukromí dat“.
  • Inspirativní: Kritérium užitečnosti už nebude nastupujícím technologiím stačit. Existuje rozšířený pocit, že technologie by měly lidem pomáhat představit si lepší budoucnost: od technologických inovací to očekává 49 % dotazovaných.

„56 % prozumentů chce vidět více žen v technologickém průmyslu, kde dominují muži, protože lepší genderová vyváženost může pomoci předcházet digitálním předsudkům.“

Ne všichni technologičtí giganti jsou stejní a stejné nejsou ani jejich hříchy

Pokud jde o e-commerce a sociální sítě, zpráva zjistila, že různé technologické společnosti nevyvolávají u spotřebitelů stejné obavy. Na cestách za udržením nebo znovuzískáním veřejné podpory se různí technologičtí titáni musí zodpovídat z různých hříchů.

Platformy elektronického obchodování způsobily revoluci dostupnosti. Nyní musí udělat více pro kontrolu vedlejších škod, včetně zlepšení podmínek pro své pracovníky (to očekává až 62 % prozumentů), podpory malých podniků (48 %) a investic do udržitelnějších způsobů doručování balíků (44 %).

Platformy sociálních médií propojily svět. Musí ale přehodnotit svou roli v demokracii. Téměř polovina prozumentů souhlasí s tím, že tyto platformy se „naplnily nenávistnými projevy a nepřátelstvím“. A staly se pravděpodobně o to nebezpečnějšími – necelá polovina prozumentů a mainstreamových respondentů v USA nyní cítí, že „společnosti provozující sociální média představují hrozbu pro globální demokracie“.


Tento globální průzkum, který se uskutečnil na jaře 2021, zachycuje zkušenosti a názory téměř 16 000 lidí na 32 trzích.


Sdílejte:
Meaningful Difference

Budoucnost e-commerce

Prosumer report
Meaningful Difference

Vyřeší technologické společnosti světové problémy?

Prosumer report
Meaningful Difference

Češi jsou v oblasti zdraví mimořádně nedůvěřiví

Prosumer report
Meaningful Difference

Budoucnost stárnutí

Prosumer report
Meaningful Difference

Havas podpořil podnikavé studenty

Meaningful Difference

Jakou roli hraje sport v našich životech?

Prosumer report

Zadejte např. "Havas Prague" a hledejte ve výsledcích.
Stiskněte klávesu Enter pro vyhledávání